Porady

Cukier a zęby

Związki pomiędzy nadmiernym spożywaniem cukrów a niszczeniem zębów są niepodważalne. W placówce Praktident Medical Clinic leczymy wszystkie choroby! Zapraszamy!

Cukier i nieskazitelny, hollywoodzki uśmiech od dawna nie chodzą ze sobą w parze. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazała niepodważalne dowody, potwierdzające związek pomiędzy nadmierną ilością spożywanych cukrów a rozwojem próchnicy nie tylko u dzieci, ale także u dorosłych osób! Co ciekawe, na próchnicę cierpi blisko 90% siedmiolatków w Polsce. Wartość ta jest identyczna dla o wiele starszych Pacjentów specjalistycznych klinik stomatologicznych. Ilość plomb bądź usuniętych zębów w wyniku wcześniej wymienionej choroby musi robić wrażenie. Nie będzie ono jednak pozytywne. Do Praktident we Wrocławiu lub w Bolesławcu wciąż zgłaszają się Pacjenci z zaawansowaną, bakteryjną chorobą tkanek. Dla zębów, cukier to wróg numer jeden.

Cukier i ich negatywny wpływ na zęby. Kto szczególnie jest zagrożony próchnicą?
Mogłoby się wydawać, że próchnica to powszechny problem, który dotyczy jednak tylko dzieci lub dorastającą młodzież. Tymczasem ryzyko występowania takiej choroby u dorosłego będzie równie wysokie. Zwłaszcza, jeżeli taka osoba spożywa cukier w nielimitowanych ilościach. Może być on zawarty w posiłkach i popularnych napojach gazowanych. W racjonalnych ilościach, cukier jest niezwykle przydatnym elementem układanki ciała człowieka. Należy pamiętać także, że cukry są wykorzystywane przez bakterie jako energia niezbędna podczas rozwoju w jamie ustnej. To właśnie z tego powodu warto dbać o odpowiednią dietę oraz o regularne czyszczenie zębów. Raporty WHO nie pozostawiają żadnych złudzeń – cukier towarzyszy nam praktycznie na każdym kroku. Misją stomatologów zatrudnianych w Praktident Medical Clinic jest ograniczenie ryzyka powszechności próchnicy na podobnym poziomie. Tym bardziej na etapie wczesnego dorastania Pacjentów.

Skuteczne zapobieganie próchnicy krok po kroku. Zadbamy o Państwa uśmiech

  • szczotkowanie zębów minimum dwa razy dziennie (najlepiej pastą zawierającą fluor)
  • korzystanie z irygatorów, nici dentystycznych oraz innych tego typu akcesoriów
  • regularnie kontrolowanie stanu jamy ustnej poprzez wizyty u zaufanego stomatologa
  • ograniczenie spożywania produktów zawierających wysokie stężenie cukru
  • zadbanie o płukanie jamy ustnej po każdym posiłku (woda lub płukanka)
  • wygenerowanie w diecie balansu pomiędzy posiłkiem słonym a słodkim
  • zminimalizowanie ilości spożywanych napojów słodzonych cukrami

Są to kroki, które warto wdrożyć w życie już teraz, aby ograniczyć ryzyko powstania próchnicy w przyszłości. Jeżeli choroba jest już rozwinięta i daje po sobie pierwsze oznaki, zalecamy umówienie wizyty w Praktident Medical Clinic. Zatrudniani przez nas stomatolodzy z pewnością poradzą sobie z tym niezwykle powszechnym problemem, gwarantując bezbolesne i skuteczne zabiegi.

Zobacz również

Poprzednie
Następne