Porady

Wypełnienia amalgamatowe

Wypełnienia amalgamatowe oraz wątpliwości z nimi związane budzą coraz więcej zastrzeżeń u Pacjentów. Praktident Medical Clinic podpowiada, jakie kroki warto poczynić!

Co prawda wypełnienia amalgamatowe jako plomby w polskiej stomatologii nadal są dozwolone, jednak u nowoczesnych klinik coraz częściej można zauważyć odejście od tego typu uzupełnienia i postawienie na zdecydowanie bardziej powszechne plombowanie. Warto podkreślić, że amalgamat  ponad 40 lat temu został całkowicie wycofany z obiegu w Japonii, a w krajach skandynawskich na bardzo podobny ruch zdecydowano się pod koniec minionego wieku. Kwestią czasu jest odrzucenie mieszanki rtęci, miedzi, cynku, cyny oraz srebra w naszym kraju.

Dlaczego wypełnienia amalgamatowe powoli wycofywane są ze współczesnego rynku?
Pierwsze informacje o tym, że wykonywane dotychczas na potęgę wypełnienia amalgamatowe są szkodliwe dla organizmu Pacjentów, pojawiły się już kilkadziesiąt lat temu. Wówczas amalgamat został wycofany z obiegu w Japonii jako rodzaj plombowania. Na dzień dzisiejszy doniesienia na temat szkodliwości wypełnienia amalgamatowego są sprzeczne, natomiast coraz więcej placówek medycznych decyduje się podążać drogą japońskich specjalistów. Dużo wątpliwości budzi głównie rtęć. W naszym kraju, Ministerstwo Zdrowia wciąż dopuszcza wykorzystywanie rtęci w trakcie leczenia stomatologicznego. Jest ona tylko absolutnie zabroniona przy użyciu dla dzieci oraz dla kobiet w ciąży. Doskonale rozumiemy, że ten mocno toksyczny dla człowieka pierwiastek może budzić u Państwa sporą dawkę niepokoju. Stomatolodzy z Praktident Medical Clinic zaproponują Państwu leczenie przy użyciu nowoczesnych technik.

Wypełnienia amalgamatowe i ich największe wady oraz zalety
Zacznijmy od wymiernych zalet, bo takich wypełnienia amalgamatowe mają bez wątpienia sporo. Przede wszystkim mowa tutaj o olbrzymiej trwałości, ponieważ poprawnie założone plombowanie przetrwa nawet kilkadziesiąt kolejnych lat. Amalgamat jest zdecydowanie twardszym materiałem od współcześnie stosowanych kompozytów. Minusy? Wypełnienia amalgamatowe źle łączą się z zębiną i zakładane przez niedoświadczonych stomatologów mogą powodować zmiany próchnicze.

Wymiana wypełnienia amalgamatowego? Oto opinia wykwalifikowanych specjalistów
Rachunek zysków oraz strat, jakie wynikają z montażu plomby amalgamatowej nigdy nie będzie oczywisty. Na wielu zwolenników tego typu uzupełnienia ubytków w zębach znajdzie się również mnóstwo przeciwników stosowania mieszanki rtęci. Zdania na ten temat są mocno podzielone, ale Praktident Medical Clinic zaleca wymienić stary amalgamat na nowoczesną plombę. Zwłaszcza, że największe zalety zabronionego w Japonii oraz krajach skandynawskich materiału uwypuklają się dopiero przy ich odpowiednim założeniu!

 

Zobacz również

Poprzednie
Następne