Porady

Bakterie jamy ustnej

Praktident Medical Clinic zaprasza na specjalistyczne leczenie stomatologiczne. Zwalczamy bakterie jamy ustnej, które powodują wiele problemów zdrowotnych!

Jama ustna człowieka przechowuje blisko kilkaset rodzajów bakterii. Przerażająca suma, prawda? Na całe szczęście zdecydowana większości z nich niesie masę pożytecznych funkcji. Chronią zęby, pomagają błyskawicznie rozkładać żywność czy dbają o poprawną kondycję tkanek jamy ustnej. Niektóre będą jednak bardzo szkodliwe – z pozytywnym działaniem mają niewiele wspólnego. Jak skutecznie eliminować nieprzyjazne bakterie jamy ustnej i jakie choroby mogą one powodować?

Dlaczego niektóre bakterie jamy ustnej nie są mile widziane u człowieka?
Na samym początku warto podkreślić, jak destrukcyjne dla kondycji jamy ustnej znaczenie mają negatywnie oddziaływające bakterie. Streptococcusmutants bądź porphyromonasgingivalis, bo to właśnie o takich bakteriach zagrażających zdrowiu człowieka mowa, przeważnie fatalnie wpływają nie tylko na walory estetyczne uzębienia. Szkodliwe bakterie jamy ustnej powodują również liczne choroby dziąseł czy przyzębia, próchnicę bądź są przyczyną występowania całkowitego bezzębia. Nieleczony rozwój wyżej wymienionych przypadków z pewnością negatywnie odbije się także na pozostałych organach człowieka. Zły stan jamy ustnej może mieć bowiem przełożenie na cukrzycę lub nawet niezwykle niebezpieczne choroby serca. Dlatego muszą Państwo dbać o higienę jamy ustnej!

Bakterie jamy ustnej streptococcusmutants i porphyromonasgingivalis pod mikroskopem!
Streptococcusmutants to rodzaj bakterii, która odżywia się głównie cukrami oraz skrobiami, jakie znajdują się w cząsteczkach żywności. Jeżeli dopuszczą Państwo do pozostawienia resztek z jedzenia między zębami bądź szczelinami zębowymi, stworzą się dla takiej bakterii idealne warunki do rozwoju. Rozwoju bardzo szkodliwego dla zdrowia człowieka. Nitkowanie zębów lub korzystanie z irygatora będzie więc w tym przypadku na wagę przysłowiowego złota. Zwłaszcza, że streptococcusmutants mogą błyskawicznie spowodować przykre w późniejszych dolegliwościach zapalenie dziąseł. Popularne bakterie jamy ustnej porphyromonasgingivalis są natomiast związane z mocno zaawansowanymi przypadkami występowania przewlekłego zapalenia przyzębia. Przeważnie takie drobnoustroje nie pojawiają się w zdrowej jamie ustnej! Porphyromonasgingivali stanowi infekcję, silnie atakującą tkanki oraz kości podtrzymujące Państwa zęby. Jak nietrudno się domyślić, zaniechanie leczenia w takim przypadku bezpośrednio wiąże się z ryzykiem utraty wszystkich zębów (bezzębia).

Jak walczyć z bakteriami siejącymi spustoszenie w jamie ustnej człowieka?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta! Odpowiednia i przede wszystkim regularna higiena jamy ustnej, zmiana nawyków żywieniowych oraz cykliczne wizyty kontrolne. To właściwie dziś jedyna skuteczna metoda walki z bakteriami streptococcusmutants oraz porphyromonasgingivalis.

Zobacz również

Poprzednie
Następne