Radiografia zębów to nieodłączna część diagnostyki stomatologicznej, umożliwiająca zdiagnozowanie chorób zębów i jamy ustnej, które są niewidoczne gołym okiem. Jest to jedno z podstawowych badań, wykonywanych w gabinecie stomatologicznym, które pozwala lekarzowi na dokładne poznanie stanu zdrowia zębów pacjenta.
Co możemy zobrazować podczas badania?
Podczas badania rtg zębów wykorzystywane są promieniowania rentgenowskie, które przenikają przez tkanki ustne i są absorbowane przez struktury zębowe. Na podstawie uzyskanych obrazów można dokładnie ocenić stan każdego zęba, jego korzenia, a także struktury kostnej w obrębie jamy ustnej. Wykonywanie zdjęć rentgenowskich umożliwia wykrycie wielu chorób dysfunkcji jamy ustnej takich jak:
– przebarwienia zębów,
– próchnica,
-choroby przyzębia,
-zęby zatrzymane,
-torbiele
-guzy
-silne dolegliwości bólowe
-ryzyko utraty leczenia kanałowego zęba,
Z punktu widzenia pacjenta, wykonywanie zdjęcia rtg zębów jest całkowicie bezpieczne, o ile zostanie przeprowadzone zgodnie z zaleceniami lekarza stomatologa. Promieniowanie rentgenowskie jest emitowane w niewielkich ilościach i pod ścisłą kontrolą specjalistów. Ponadto, dzięki nowoczesnej radiografii cyfrowej i ich technologiom, dawki promieniowania podczas badania rtg zębów są znacznie mniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Dla pacjentów, którzy nie są pewni czy chcą poddać się tej metodzie wykonywania zdjęć, warto pamiętać, że jest to jedno z najskuteczniejszych sposobów na wczesne wykrycie chorób zębów i jamy ustnej.
Czy na RTG potrzebujemy mieć skierowanie?
Tak. Do wykonania zdjęcia jest konieczne skierowanie od lekarza. Ma to na celu wskazanie przez specjalistę, który obszar zostaje poddany prześwietleniu. W zupełności może być to lekarz rodzinny lub innej specjalizacji.
Czy wykonywanie zdjęć jest szkodliwe dla naszego organizmu?
Promienie X, które są wykorzystywane podczas wykonywania zdjęć w większej dawce promieniowania są szkodliwe dla człowieka. Dlatego też bez skierowania od specjalisty i dokładnym określeniu powodu jego wykonywania nie zrobimy tego na własną rękę. W przypadku niewielkich punktowych obszarów napromieniowanie nie jest już tak duże, a co za tym idzie stosunkowo bezpieczne. Przeciwskazaniem jest wykonywania zdjęć kobietom w ciąży, ponieważ istnieje ryzyko narażenia płodu na niepożądane czynniki.
Czy musimy się jakoś specjalnie przygotować do badania rtg?
Nie ma specjalnych procedur z tym związanych. Możemy bez problemu jeść i pić absolutnie przed samym badaniem, jak i po. W tym wypadku cała procedura trwa zaledwie kilka minut, więc nie ma absolutnie potrzeby stosowania nadmiernych środków ostrożności.
Podsumowując, radiografia zębów to podstawowe badanie diagnostyczne w stomatologii, które stanowi podstawę leczenia chorób zębów i jamy ustnej. Systematyczne wykonywanie rtg zębów oraz konsultacje z lekarzem stomatologiem pozwolą uniknąć wielu poważnych schorzeń jamy ustnej i utrzymać zęby w jak najlepszej kondycji.