Porady

Ortodoncja – modna estetyka czy bez wątpienia aspekt zdrowotny ?

Piękny i zdrowy uśmiech jest wizytówką każdego człowieka bez względu na wiek. Nie od dziś wiadomo, że lśniące białe zęby są atrybutem nie tylko pod względem zdrowotnym, ale przede wszystkim estetycznym. Osoby, które borykają się z wadami zgryzu oraz wszelkimi niedoskonałościami szczękowo-zębowymi mogą zasięgnąć porady u lekarza ortodonty.

Ortodoncja – co to jest i jakie są jej cele?

Powszechnie uznawana dziedzina stomatologii, której celem jest diagnozowanie, leczenie i zapobieganie wadom zgryzu oraz wszelkich nieprawidłowościom w ułożeniu zębów. Priorytetem jest nie tylko poprawienie estetyki uśmiechu, ale także ulepszenie funkcjonalności zębów wraz z poprawieniem zdrowia jamy ustnej.

Kiedy zatem warto udać się do ortodonty?

Wizyta najczęściej wskazana jest w przypadku:

-nieprawidłowego ustawienia zębów stałych oraz zębów mlecznych

-wady zgryzu

-nadmiernie starte

-występują bóle w okolicy żuchwowo-skroniowej.

Czy leczenie wad zgryzu aparatami ortodontycznymi mają jakikolwiek sens?

Zdecydowanie i bez grama zawahania odpowiadamy – tak. Pozwala nie tylko niwelować wady, ale potrafi wyeliminować nieprawidłowe nawyki. Dzisiejsza stomatologia jest na tyle szeroko rozwinięta, że w tej kwestii posiada szeroki wachlarz możliwości min.:

-aparaty ortodontyczne stałe lub zakładane obejmujące zęby górne lub zęby dolne

-łuk ortodontyczny

-ruchome aparaty ortodontyczne

-zamek ortodontyczny

-nakładki

Wiek pacjenta, a leczenie ortodontyczne.

Proces stomatologiczny powinien zostać podjęty już jak najwcześniej. Nie martwmy się zatem, że leczenie obejmuje tylko i wyłącznie młodsze osoby. Otóż jest to bardzo mylne złudzenie. Górna granica wieku pacjenta w tym wypadku nie istnieje. W tej kwestii musi zostać spełniony jeden warunek, a mianowicie:

-posiadanie częściowego lub pełnego uzębienia mlecznego lub stałego bez próchnicy ani niepożądanych ubytków

Jak zatem sprawdzić, czy jest to dla nas konieczne?

Lekarz ortodonta na podstawie pełnego wywiadu, badania rentgenowskiego oraz gipsowych odcisków podejmuje decyzję czy należy dostosować leczenie ortodontyczne czy z niego zrezygnować. Wszelkie aparaty stałe oraz aparaty ruchome powinny zostać na wszelkie sposoby przeanalizowane.

Jakie są konsekwencje nieleczonej wady zgryzu?

-uszkodzenia zębów stałych

-rozwoju próchnicy

-powstawania wad wymowy

-bóle głowy, migreny

-szumy w uszach

-sztywnienie karku

-wady postawy

-problemy z mową

Jakie metody ortodontyczne są najpopularniejsze?

W dzisiejszych czasach ortodoncja oferuje wiele różnych metod korygowania zgryzu i ułożenia zębów. Jedną z najpopularniejszych metod są aparaty stałe, które zakłada się na na zęby i które są skuteczne nawet w przypadku poważnych wad zgryzu. Inne metody to m.in. aparaty przezroczyste, nakładki, szyny oraz mini implanty ortodontyczne.

Jeśli borykasz się z wyżej wymienionymi problemami koniecznie umów się na wizytę do specjalisty. Plan leczenia ortodontycznego obejmuje szereg opracowań dopasowanych indywidualnie do każdego pacjenta. Nie zwlekaj już dziś i zadbaj o swoje zdrowie i cudowny uśmiech.

Zobacz również

Poprzednie
Następne