Porady

Leczenie kanałowe – na czym polega i jakie są najskuteczniejsze metody leczenia

Leczenie kanałowe, zwane inaczej endodontycznym jest szczególnym rodzajem zabiegu poddawanego w klinice. Posiada swoich zwolenników, jak i przeciwników. W tym artykule postaramy się rozwiać na ten temat wszelkie wątpliwości.

Zacznijmy może od najważniejszych informacji, a mianowicie od czego zaczyna się źródło problemu i na czym polegają etapy leczenia kanałowego leczenia zęba.

Piękny uśmiech jak wiadomo jest naszą nieodłączną wizytówką, jednakże każdy z nas w swoim życiu borykał się z problemem jakim jest próchnica. Często nie mamy tej świadomości lub po prostu najzwyczajniej w świecie odkładamy to na później z braku czasu i zaczynają pojawiać się problemy. Próchnica zaczyna na początku atakować szkliwo, a następnie kieruję się głębiej, czyli do miazgi. Jej unerwienie powoduje ból spowodowany zakażeniem oraz stanem zapalnym. W takim przypadku niewystarczające jest założenie plomby, tylko podjęcie leczenia kanałowego, aby zniwelować dyskomfort z tym związany.

Jak zatem wygląda proces leczenia kanałowego (endodontycznego)?

 I – badanie RTG pozwala szczegółowo zobrazować stan zęba oraz liczbę kanałów korzeniowych

II – podanie znieczulenia, aby uniknąć dodatkowego bólu oraz dyskomfortu wynikającego z procesu leczenia

III – założenie koferdamu, czyli rodzaju gumy, aby odizolować ząb od jamy ustnej

IV – wykonać pomiar długości leczonego kanału, aby dostosować odpowiednie narzędzia oraz sposób leczenia

V- całkowite usunięcie zainfekowanej miazgi z kanału zębowego oraz odpowiednie dezynfekowanie preparatami bakteriobójczymi

VI – wypełnienie udrożnionych kanałów za pomocą gutaperki, czyli elastycznego produktu, który się dopasowuje pod wpływem odpowiedniej temperatury

VII – ponowne badanie RTG mające na celu sprawdzenie czy cała procedura została w pełni wykonana

VIII- rekonstrukcja zęba mająca na celu dodatkowe zabezpieczenie przed wszelkimi niepożądanymi uszkodzeniami

Czy leczenie endodontyczne boli?

Zastosowanie znieczulenia zmniejsza wszelki dyskomfort z tym związany. Obecnie gabinety posiadając nowoczesne metody znieczulania, więc wszelkie obawy z tym związane powinny zostać rozwiane. W przypadku osób, u których występuje uczulenie na środki znieczulające lub inne przeciwwskazania wówczas stomatolog stara się dobrać inne metody odpowiednie do pacjenta. 

Czy każda osoba może się podjąć leczenia kanałowego, czy są ku temu przeciwwskazania ?

Nie ma tym wypadku zbyt wiele wytycznych, jednakże warto poinformować stomatologa o alergiach, przewlekłych chorobach, chorobach serca, ciąży lub karmieniu piersią.

Czy po leczeniu należy zachować jakieś specjalne środki ostrożności?

Absolutnie, nie. Ząb po leczeniu nie wymaga specjalnego traktowania, jednakże zaleca się przez 2-3 godziny nie spożywać jedzenia. Ból zęba po leczeniu kanałowym może się utrzymywać nawet i do 3 tygodni. Nie jest to nic niepokojącego, ponieważ jest to naturalny proces regeneracji. Warto również myć zęby w tym czasie miękką szczoteczką oraz płukać jamę ustną płynem o działaniu antyseptycznym.

Zobacz również

Poprzednie
Następne